Πέμπτη 9 Μαρτίου 2017

ΠΗΡΕ ΤΟΥΣ BACKS ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ ΤΟΥ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ( Full Game Highlights )

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 32 πόντους και οι Bucks νίκησαν εύκολα τους Knicks 104-93, ανατρέποντας διαφορά 12 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο.

Το Milwaukee μόλις είχε χάσει τα 13 από τα πρώτα 14 σουτ που επιχείρησε στο δεύτερο ημίχρονο. Βρισκόταν πίσω στο σκορ με 57-69 στο 30' και τα σύννεφα είχαν αρχίσει να εμφανίζονται πάλι πάνω από το BMO Harris Bradley Center. Ήταν μέχρι να αναλάβει δράση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο 22χρονος φόργουορντ δεν είχε σκοπό να αφήσει την ομάδα του να χάσει, πέτυχε 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και οι Bucks όχι μόνο “γύρισαν” το ματς, αλλά νίκησαν εύκολα μάλιστα τους Knicks 104-93!

Ο “Greek Freak” τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους, 11/21 σουτ, 10/13 βολές, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και μόνο ένα λάθος στα 41 λεπτά που αγωνίστηκε. Συν τοις άλλοις, σημείωσε 9 πόντους στο επιμέρους 19-4 με το οποίο ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο τα “ελάφια”, χάρις στο οποίο ανέκτησαν το προβάδισμα με 76-73 έπειτα από πολλή ώρα. Και αυτό ήταν μόνο η αρχή, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια...

Μεγάλη η συνεισφορά των Monroe, Middleton

Ο Greg Monroe (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) έπαιξε κι αυτός μεγάλο ρόλο στο comeback των Bucks, ενώ ο Khris Middleton απέδειξε ότι αρχίζει να βρίσκει ρυθμό και πατήματα, τελειώνοντας το ματς με 18 πόντους και 7/9 σουτ. Ο ηγέτης, βέβαια, ήταν πάλι ο Αντετοκούνμπο, ο οποίος βοήθησε το Milwaukee να ξεφύγει ακόμα και με 17 πόντους διαφορά στο 45' (102-85) και να σημειώσει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του, πλησιάζοντας πλέον στο μισό παιχνίδι το 8ο Chicago στην κατάταξη της ανατολικής περιφέρειας.

Στην αντίπερα όχθη, έχασαν για πολλοστή φορά μέσα από τα χέρια τους ένα παιχνίδι που έλεγχαν στο δεύτερο ημίχρονο, κι ας σούταραν καλύτερα από τους Bucks (46,4% έναντι 43%). Ο Derrick Rose (26 πόντοι, 13/16 σουτ) και ο Carmelo Anthony (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς των Knicks, οι οποίοι έκαναν πάντως τα διπλάσια λάθη (16 έναντι μόλις 8 των Bucks) και δέχτηκαν 50 πόντους μέσα από τη ρακέτα, χάνοντας έτσι για τρίτη φορά στους τελευταίους τέσσερις αγώνες.